O bytech a lidech

19. února 2010 v 16:36 | ichos
Znáte to, ne? Přijdete k někomu domů a od první chvíle se tam cítíte dobře. Barvy zdí lahodí oku, je tu teplo tak akorát, každý kousek nábytku na vás dýchne dobrou atmosférou toho místa. Dokonce i to kafe vám moc chutná.
Zajímavé je, že mnohdy vůbec nezáleží na tom, zde je vybavení bytu moderní, nebo zastarelé, zda je tam uklizeno, nebo trochu binec. Podle mě jsou to z velké části lidé, kdo vytváří ve svých obydlích "náladu". Ta zde pak zůstává i ve chvíli, kdy majitel není doma.
Někde do krásně voní - dotyčný či dotyčná asi rádi vaří a já mám hned chuť zasednout ke stolu a dát s bábovku a čaj. Jinde to sice moc nevoní, ale člověk to prostě musí odpustit. Zjistí totiž, že onen člověk má rád "zviřátka" a chová doma třeba fretku :-)
Moje teta byla takzvaná "stará panna", nikdy se nevdala. Přišli jste k ní domů,všechno bylo uspořádané, na svém místě, nikde ani smítko prachu. Teta měla prostřeno a my se nechávali hostit, vše bylo lahodné, bez chybičky. Když se však člověk rozhlédl kolem, ten byt tak nějak dýchal samotou. Kytky splývaly k zemi a působily na mě, jako by byly unavné tím, jak si s nimi teta povídá. Jakmile skončilo cinkání našich příborů a pískání konvice, vždycky jsem v tom bytě silně vnímala zvláštní smutek, ale taky určitý osvěžující klid. Někdy si na ten klid vzpomenu, když v zmatku města někam spěchám a toužím po tom strčit hlavu do písku a v klidu meditovat.:-)
Každý se snažíme vytvořit si doma prostředí, v němž nám bude dobře. Někdo na tom pracuje víc, jiný méně. Mně je dobře, když se obklopím teplými barvami a dárky od lidí, které mám ráda. Tak se mi daří přečkat zimu. A pak samozřejmě potřebuju ty dobré lidi:-)
Znám ale jedince, kterým stačí notebook a mohli by bydlet na zámku nebo v myší díře, na tom už jim vlastně nesejde:-)
Nedávno jsem byla na návštěvě u kamarádky. Bydlí krátce v bytě po rodičích, nemá tam zatím moc svých věcí a zkrátka byt vypadá jako vystřižen ze 70. let. Stará paneláková kuchyňská linka, lampa z Prioru, umakart. Cítila jsem se tam opravdu zvláštně. Trochu jako v seriálu Vyprávěj:-) Jsem si ale jistá, že až se tam více zabydlí, byt na mě dýchne jinak. Bude to nějak souviset s její osobností.
Rozhodně bych zařízení bytu nepodceňovala. Je třeba cítit se tam dobře, odstranit věci, které nás nějak ruší a lezou na nervy (óóó, to jsem si oddychla, když jsme vyhodili ten červený koberec:). Za sebe mohu říct, že obdivuju současné bytové designéry, jak dokážou proměnit do krásy některé byty či domy. Někdy mi však přijde, že ten výsledek působí chladně a nezabydleně, i když je vše "stylové" a "dokonale sladěné". Věřím, že až si majitelé bytu vše trochu změní podle sebe, vytvoří zde "lehký bordel" a "tu skříň šoupnou jinam, protože tady je sice hezká, ale blbě se do ní leze", pak bude výsledek ještě o moc lepší.

Zdraví Vás a trochu slunce prosvítajícího do těch našich bejváků přeje

Ichos
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Bláznivá^^ Bláznivá^^ | E-mail | Web | 19. února 2010 v 23:20 | Reagovat

Voilá, vítej na blogísek.cézet :). Jsem ráda, že též bložínkuješ... ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama