Byli jednou dědeček a babička (neměli chaloupku, ale 3+1:)

20. května 2010 v 21:22 | ichos
Mám hrozně príma dědu a babičku. Nebydlí ode mě daleko, a tak se tam tak jednou týdně (jednou za 14 dní maximálně) stavuju. Někdy taky oni jezdí ke mně, ale už ne tak často (je jim přece jen oběma přes 80 let).
Dneska jsem u nich byla. Vždycky (to už je takový rituál) babička řekne, že jsme se strašně dlouho neviděli. Tentokrát to byla pravda, 15 dní :-) Dostanu pantofle, pak polívku, nějaký ten výborný oběd a pak taky kafe a moučník :) Babiččin skládáný piškotový dort nejčastěji. Pak ještě na doma čokoládu a ovoce. Neřekla bych, že naše rodina holduje obžerství, ale zase jídlo utužuje vazby, že ano:).
zátiší

Mám ráda, jak mě babi a děda zpovídají, jak to u nich "domácky voní" a že mají piano a spoustu knížek. Děda je takový intelektuál a teoretik, babička zase praktická a pečující, tak se doplňují a už jim to vydrželo přes 50 let, což je vážně doba. Jestlipak já tohle budu moc říct o sobě a K. (teď když to píšu, nechce se mi věřit, že by se to mohlo stát :o) Letos máme už 6 let spolu - prosím potlesk.8) No ale zpátky k tomu, o čem chci psát.
Babička se občas na dědu zlobí, což ale chápu - jsou spolu celý den a děda je docela svéráz, například řekne, že nebude obědvat rybu (viz dnes) a dá si rohlík s nutellou. Prostě děda:) Pak mi vypráví něco z historie (napříkald jak za války zakopávali v lese nějaké zbraně, které patřily jeho známému a ten je nechtěl odevzdat - byly starožitné) a je to vždycky zajímavé. Vážně. Ve filmech to bývá vykreslované jako nudné klábosení dědoušků, kteří nevědí, co měli včera k obědu, ale zase si pamatují, co měli na sobě na maturiťáku. Ale můj děda vypráví tak poutavě, že se nikdo nemůže nudit - anebo jen na chvilku, když se zadrhne a pronese dlouze: ".....a teď proč to říkám....kde je ta pointa?":) Pak si vzpomene nebo mu připomenu, kde přestal.
Moje babička je úžasná, protože je hrozně, VÁŽNĚ MOC hodná. Vždycky mi se vším pomáhala (má podíl na jisté mé rozmazlenosti a neusálém pocitu, že jsem ještě malá:), dodnes mi například zašívá na šicím stroji věci (já to neumím, nešika no:), peče nám koláče a trpělivě poslouchá. Když mi poradí, ne vždy to poslechnu, ale vždy má pravdu. Nezbývá mi, než trpce uznat, že když jsem ji neposlechla, většinou jsem na to doplatila (je mi už skoro čtvrt století, tak už si to můžu přiznat).
Mrzí mě, když slyším někdy narážky na důchodce - že jsou pomalí a že nakupují ve slevách a že jsou nevrlí apod. 1) všichni jednou budem staří, a tak to máme spíše chápat - takto jsme sami proti sobě. 2) staří lidi mají zkušenosti a vyplatí se je poslouchat (i když občas člověk neposlechne, to dá rozum, je přece mladý rebel:))
Doba se zrychlila a vadí mi, že se na staré lidi nemyslí. Často jsou na zboží příliš malé nápisy a oni to nepřečtou. Někdy jsou prodavači protivní, když starým lidem trvá, než najdou peníze - to je od nich přece neslušný. Všimli jste si toho?
Na závěr chci povědět - lepší než kroutit nad tím, že babička či děda neví, co je facebook/set top box/mp3, je povědět jim to. Třeba si to nebudou pamatovat, ale aspoň si člověk může jednou za čas připadat, že něco přibližně ví ;-) A že někdo řekne, že staří lidé jsou nešikovní nebo že jim to nepálí? Nedávno jsme někde podepisovali jakousi smlouvu a moje babička byla jediná, kdo v ní objevil chybu:-) Můj děda se i ve svých letech zajímá o vše kolem, jezdí na výlety vlakem (má to zadarmo :D), čte a pak napříkald v novinách zvýrazní něco, na co mě chtěl upozornit. Rozebíráme to. Děda je koumavý typ.
Děda také neustále něco hledá a moje babička to nachází. Ne nadarmo má na dveřích napsáno KGB. Ale nemyslete si, že děda je nějaký přesvědčený stalinista :D jsou to přece počáteční písmena slov Klíče Groše Brýle - 3 věci, který nesmí před odchodem z domu zapomenout :)) Jsem mu mimochodem vděčná za svoje současné bydlení. A babičce za to, že vím, kým bych chtěla v životě být. Chci být jako ona - obětavá a trvělivá. Hodná a chytrá. Nebo se aspoň snažit ;)

Tak jo, napsala jsem, co jsem chtěla:) Je s nimi legrace mám je ráda.
ichos
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pavel pavel | Web | 21. května 2010 v 9:42 | Reagovat

hezký článek... babičky v nás pořád vidí malé děti a co vím, víc inklinují k vnučkám než k vlastním dcerám...
koho budou volit?

2 ichos ichos | Web | 21. května 2010 v 18:38 | Reagovat

[1]::-) voli pravici, tudiz nemusim premlouvat babu a dedu...

3 babi Maňasová babi Maňasová | Web | 23. května 2010 v 8:07 | Reagovat

Moc hezky napsané, babička je taky určitě ráda, že má takovou vnučku.

4 KATHERINA KATHERINA | Web | 21. června 2015 v 20:09 | Reagovat

půjčka online velvary :-|

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama