Street for ichos

28. května 2012 v 21:19
Specielně pro Jarku tady mám menší fotoreportáž ze soboty.
Praha 11 každoročně pořádá festival Street for Art a já to tam šla očíhnout. Nejprve dopoledne. Nikde nikdo a u divadla Šnek, které vzniklo z betonového točitého "schodiště" na Opatově, posedával jeden tatínek a dvě děcka.

V popředí bylo jakési koryto s vodou na kolečkách, kde se naše psisko koupalo a občerstvovalo. Vzadu je vidět postava (to bude asi tatínek:) a vedle něj - sníh, no opravdu. Pochopila jsem to tak, že tam vytvořili koutek pro skejťáky se skokánky a se sněhem, na který jsem si musela sáhnout, abych uvěřila.
Chvíli jsem okouněla zpovzdálí, sledovala bar, který tu byl postaven a samotného Šneka. Líbil se mi - natřeli ho na hezkou červenou a k němu přiléhá dočasné divadlo.
Jo a kdybyste náhodou nevěděli - "Kultura je tam, kde jsou lidé." :-) Za dřevěnými deskami je ono divadlo a večer jsem nelenila běžela tam. Dávali světovou premiéru hry Jižák město snů. Bude se hrát později na Nové scéně Národního divadla.

Tady už to žije - večer jsem přišla na představení a všude postávalo hafo mladých lidí.

Viděla jsem tam zpěváka z Republic of two a syna Jana Buriana Jirku (Gregory Finna).
Nevím, co byste představení říkali vy, co Jižňák neznáte, ale já se bavila náramně. Nejvíc se mi líbil úplný začátek:

1964 - vznik územního plánu Jižního Města
1974 - založena restaurace U Soudku
1985 - koncert Nico v KD Opatov (modří vědí)

Zkrátka body z historie Jižňáku a do toho šest dětí, které tu bydlí a povídají o svých zkušenostech odsud a nakonec se vše mění v jakousi sci-fi - špion - gangsta frašku, děcka tancujou, hopsaj a bojujou proti zlu a marťanům. Do toho hudba, rap, vizuální efekty. Někdo by řekl - slátanina. Ale měli parádní dlouhý potlesk a byli báječní :)

To jsou oni
A nakonec Teorie velkého šneka
Odpo jsem vytáhla K. na panelovou diskuzi mezi paneláky o kulturním domě, který u nás možná vznikne. Řeknu vám, moje kulturofilní JÁ si zaplesalo.

Vůbec nejlepší bylo, že jsem si uvědomila, že ačkoli jsme největší panelové sídliště v ČR s 80 tisíci obyvatelemi tzv. králíkáren, tak máme svoji kulturu a máme rádi místo, kde bydlíme. A to nemluvím jen za sebe, vnímala jsem i ostatních asi 8 lidí na diskuzi :) Kdepak, nejsme žádní ustrčení králíci, co raději neříkají, že jezděj krtkem až na Háje. Užíváme si zeleň, praštěný sousedy a panel, kterej vůbec není tak neosobní, jak s lidi myslí. No ano, narodila jsem se tu, můj náhled je jinej, než když bydlíš v roubence. Ale necítím se tu zmáčklá (a to máme 30m2). Kdyžtak vyběhnu ven a cítím víc prostoru než v centru. Výhledově by se mi líbilo mít větší byt na kraji matičky stověžaté
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MischelleVans MischelleVans | 28. května 2012 v 21:27 | Reagovat

Ahoj:-)
máš pekný blog a prepáč za reklamu ale práve rozbieham svoj blog http://michellvans.blogspot.com/
veď aj ty si nejako začínal/a;-)
ďakujem.:-)

2 Jarka Jarka | Web | 29. května 2012 v 9:21 | Reagovat

To, že se ti líbí v paneláku chápu. Jsem taky od dětství paneláková, nyní činžáková, prostě sídlištní tvor a jsem na to tudíž zvyklá. A Jižní město, je vlastně město, ve městě. U nás máme dvě velká paneláková sídliště, kde jsou nejen obchoďáky, ale i školky, školy, pošta a na tom novějším, zdravotní středisko, knihovna, kino o restauračních zařízeních, nemluvě. Ovšem u zmínky o roubence, jsem se na chvíli zasnila. :-)
Díky za fotoreportáž, akce se parádně vydařila.

3 bludickka bludickka | Web | 29. května 2012 v 11:57 | Reagovat

Jižák neznám, ale podobné kulturní akce se mi líbí. Panelákům moc neholduju, momentálně bydlím v bytovce na jiném konci Prahy než ty. Ale nemám ráda moc ty sídlištní části :) Za to u nás se mi líbí.

4 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 29. května 2012 v 14:24 | Reagovat

Vivat šnek!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama